מצרים, ביקור בעיר הבירה קהיר

קניה, ספארי הכי אמיתי באפריקה

קהיר, העיר ידועה בשם "אם העולם" או "עיר הניצחון". מצרים מה שנדהם החמים ביותר בקהיר הוא תערובת של חדש וישן, מן התקופה העתיקה לימי הביניים אחד ולסיים עם אחד המודרני, מאנשי העסקים בתחפושות, למקומיים לבושים בתחפושות מסורתיות. הבניינים ההיסטוריים מתחבאים ממבט השכונות הצפופות. אך עם זאת, זהו יעד אקזוטי שאינו מותיר מקום לפקפק בבחירה.

ההלם התרבותי הוא חלק מהחוויה של קהיר ולפעמים זה יכול להיות מתיש. אבל כפי שאומרים ב-"1001 סיפורים" – "הוא אשר לא ראה את קהיר, לא ראה את העולם בכלל".

רוב העיר נמצאת בצד המזרחי של הנילוס. מבקרים חשים בנוח יותר ברובע אתיופיה המערבי של העיר, בכיכר השחרור (מידן תחריר). זהו מרכז תחבורה, המופרד מהנילוס דרך הרכס של מלון הילטון נילוס. כאן שוכנת האטרקציה העיקרית של העיר, המוזיאון המצרי. מצדה השני של המרכז נמצא האי גזירה, ומול האי הדרומי של רודה.

הפירמידות מגיזה נמצאות על הגדה המערבית של הנהר, במרחק 18 ק מ מהמרכז. קהיר העתיקה נמצא מדרום למרכז העיר, וקהיר האסלאמי שוכנת באזור גדול מזרחה. העיר גדלה במהירות, הן כאוכלוסיה והן כאזור גיאוגרפי, הרחבת פרברי העיר, במיוחד במדבר המזרחי. צפון-מזרח למרכז העיר, ליד שדה התעופה, הם מחוזות שרתון, הליופוליס, זאמנק ומאדי, אשר מארחים רבים של עושר של קהיר (ואת הארמון הנשיאותי), בעוד מערב, פרברי המעמד הבינוני כי גיזה התרחבה להתקרב פירמידות.

למרות שהיום קהיר היא בירת מצרים והעיר הגדולה ביותר, עם 18,000,000 תושבים, משרה זו עדכנית יחסית בהיסטוריה המצרית. העיר אפילו לא הייתה קיימת. כשהפירמידות בגיזה נבנו באותו היום, העיר ממפיס, 24 ק מ מדרום, הייתה בירת הPharaoes. קהיר לא הוקם עד הרומאים מחדש את המבצר הפרסי העתיק לאורך נהר הנילוס בשנים 116, שנודע אז בשם בבל – ב – מצרים, מחוז קהיר הישן היום.